| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 680 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 370mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.07 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.898 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LP682M050E7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP821M063A1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP821M100E1P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP821M200H3P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP821M200H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP821M250H7P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LP822M016A5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M1JN25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M1JO25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M2AN30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |