| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LP |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 243mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.36 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LP822M016A5P3Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M1JN25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M1JO25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M2AN30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW102M2AP25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1AN30V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1AO25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1CN35V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1CP25V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LPW103M1EN45V-WCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |