| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.554 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.59 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E82D251VNN181MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $3.90915 |
ECE-T2WP561FAPanasonic |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU10865ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 108UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU12465Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 124UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU24365ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 243UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU32465ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 324UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU46065Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 460UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU5365ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 53UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
PSU7265ACornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 72UF 165V QC TERM |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CG400T450R2CCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 40UF 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |