| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.329 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.74 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 20 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ6.3VB123M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB123M18X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB153M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB183M18X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB101M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB221M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB331M6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB471M8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB681M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB681M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |