| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 18000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.8 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 15 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ10VB101M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB221M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB331M6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB471M8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB681M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB681M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB102M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB102M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB122M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ10VB152M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |