| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.9635 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.31 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 25 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXZ6.3VB562M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB562M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB682M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB682M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB682M18X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB822M16X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB103M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB103M18X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB123M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXZ6.3VB123M18X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |