| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.17 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.95 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 30 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXY25VB152M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB182M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LXY25VB182M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
LXY25VB222M12X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB272M16X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB332M16X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB392M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LXY35VB4R7M4X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB10RM5X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB22RM6X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |