| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.9125 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.55 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 22 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXY25VB392M16X40LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
LXY35VB4R7M4X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB10RM5X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB22RM6X5LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB82RM6X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB121M8X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB181M8X15LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB221M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB221M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
LXY35VB331M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |