| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXY |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 277.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 555 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 130 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LXY25VB331M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB331M8X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB471M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB561M10X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB821M10X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB821M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB102M12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB152M12X30LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB152M16X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
LXY25VB182M12X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |