| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 42.319Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 56 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 140 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG450VB10RM12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB22RM16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB22RM20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB33RM16X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB33RM20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB47RM16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB47RM20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB56M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB68M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB68M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |