| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 80mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 165 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 297 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG450VB22RM20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB33RM16X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB33RM20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB47RM16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB47RM20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB56M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB68M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB68M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB82M20DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG450VB82M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |