| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 9.041Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 420 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 600.6 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG400VB101M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB101M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB121M20DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB121M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB181M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VBR47M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB1R0M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG450VB2R2M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG450VB3R3M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG450VB4R7M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |