| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 846.383Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 22 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 55 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG400VB3R3M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG400VB4R7M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG400VB10RM10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB22RM12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB33RM16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB33RM20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB47RM16X31LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB56M20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB68M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB101M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |