| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 325 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 585 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG350VB47RM20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG350VB101M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG350VB221M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB1R0M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB3R3M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG400VB4R7M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG400VB10RM10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB22RM12X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB33RM16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG400VB33RM20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |