| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 53mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.88 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.0304 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG50VB272M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG50VB332M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG50VB332M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG50VB332M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG50VB392M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG50VB472M22DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG50VB682M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB10RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB33RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |