| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 14.918Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 117 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG63VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB33RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB47RM6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB101M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG63VB221M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG63VB331M10X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB471M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB821M20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB102M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG63VB102M20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |