| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5.29Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.61 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.8988 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.492" (12.50mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG35VB4R7M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB10RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB47RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB101M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB221M8X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB331M10X12LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMG35VB471M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG35VB102M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |