| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.656Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 490 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 735 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SMG35VB471M10X16LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG35VB102M12X20LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB222M16X25LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB222M20SLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB332M20ALLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB392M20BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB472M18X35LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB472M20CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB472M22BLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB562M20DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |