| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 71mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.81 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.0348 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMG25VB822M22CLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG25VB103M22DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG25VB123M22DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG25VB153M25DLLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB4R7M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB10RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB22RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB47RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG35VB101M6X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |