| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVY |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 820 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 70 mOhms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.531" (13.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MVE6.3VC222MK14TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MVE6.3VE222ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MVE6.3VE472ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VE332MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MVE10VC222MK16TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MVE6.3VE472MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VE682ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VE682MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VE221ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG6.3VB33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |