| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVE |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 155mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVE6.3VE332MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MVE10VC222MK16TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MVE6.3VE472MM17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VE682ML22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VE682MM22TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE63VE221ML17TRUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMG6.3VB33RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG6.3VB47RM5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG6.3VB101M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMG6.3VB221M5X11LLUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |