| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 904.091Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVA63VCR33RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VCR47RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC1R0MD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC4R7ME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA50VC47RMF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA100VC33RMJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VC102MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VC22RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VC681MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE6.3VC471MH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |