| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 635mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 740 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.630" (16.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVA63VC221MK14TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC68RMJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC56RMJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC47RMH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC22RMF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA100VC22RMH10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VC10RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VCR1R0MD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VCR22RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA63VCR33RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |