| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MVY |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 70 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 2 Ohms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVY50VC2R2MD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY50VC3R3MD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVY50VC4R7ME55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE100VC33RMJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVH35VC33RMH63TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
MZA50VC221MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MVE10VC221MF80TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE16VC10RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVE16VC47RMF55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA35VC4R7MD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |