| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMQ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 390 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 850mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.2165 A @ 50 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
KMQ450VS391M35X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMQ450VS471M35X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
KMQ450VS561M35X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
MVA6.3VC33RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVA6.3VC47RMD55TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP16VC22RMF60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP10VC33RMF60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP16VC4R7MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP16VC10RME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP25VC6R8ME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |