| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVK-BP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 12 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.224" (5.70mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MVKBP16VC10RME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP25VC6R8ME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP25VC3R3MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP10VC6R8MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6.8UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP25VC15RMF60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP35VC2R2MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP35VC4R7ME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP10VC15RME60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVK50VC101MJ10TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MVKBP50VCR10MD60TPUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |