| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 14mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.79 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 7.3332 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.969" (50.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMH16VN473M35X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH16VN563M35X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH16VN683M35X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
SMH16VN104M35X80T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 100000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
SMH25VN562M22X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN682M22X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN682M25X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN822M22X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN103M22X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VS103M25X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |