| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 89mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.21 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.3868 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SMH25VN682M22X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN682M25X25T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN822M22X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN103M22X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VS103M25X30T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN123M22X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VS123M25X35T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VS153M22X50T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VS153M25X40T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SMH25VN183M25X45T2United Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |