| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 40mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.834 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH630VSN122MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH630VSN152MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.66000 |
|
EKMH630VSN182MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH630VSN222MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.98000 |
|
EKMH630VSN272MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH630VSN392MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH630VSN472MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $4.39000 |
|
EKMH630VSN822MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $4.84000 |
|
EKMH630VSN103MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN561MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |