| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 444mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.26 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH101VSN821MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $2.92000 |
|
EKMH101VSN122MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN122MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN152MP45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN182MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN182MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN222MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $3.71000 |
|
EKMH101VSN272MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH101VSN392MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $5.39000 |
|
EKMQ161VSN681MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP |
In Stock: 0 $2.39560 |