| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 66mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.97 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.1276 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.181" (30.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMH160VSN103MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $3.14000 |
|
EKMH160VSN123MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $2.88000 |
|
EKMH160VSN123MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH160VSN153MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH160VSN183MP45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH160VSN183MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH160VSN223MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $3.60000 |
|
EKMH160VSN273MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $3.46000 |
|
EKMH160VSN273MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMH160VSN333MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |