| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 51mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.348 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH350VSN103MP50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.52000 |
|
ESMH350VSN103MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN123MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN123MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN183MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN183MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH350VSN223MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $5.30000 |
|
ESMH350VSN223MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN392MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH500VSN392MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $2.62000 |