| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 8200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 81mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.51 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.7108 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH160VSN103MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $2.50000 |
|
ESMH160VSN123MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN153MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $2.89000 |
|
ESMH160VSN153MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN183MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN183MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN223MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN273MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN273MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN333MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $4.36000 |