| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 27000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 25mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.82 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.2056 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMH160VSN333MQ50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $4.36000 |
|
ESMH160VSN393MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN473MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN473MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH160VSN563MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN562MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN682MP30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN682MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN822MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN103MP40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $3.11000 |