| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LXZ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 70 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 175 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 500 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ELXZ6R3ELL331MFB5DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.08910 |
|
ELXZ6R3ELL122MJ16SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.20240 |
|
ELXZ6R3ELL152MJ20SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.21450 |
|
ELXZ630ELL390MF15DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.13068 |
|
EMVA6R3GDA472MLH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $2.16646 |
|
EMVA100GDA472MMH0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $2.31660 |
|
EMVA160GDA332MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.33808 |
|
EMVA630ADAR10MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA630ADAR22MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA630ADAR33MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |