| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Alchip™- MVA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.728 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EMVA160GDA332MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $2.33808 |
|
EMVA630ADAR10MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA630ADAR22MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA630ADAR33MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA630ADAR47MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EMVA101GDA221MLN0SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $2.33808 |
|
EMVE6R3ADA220MD55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.08140 |
|
EMVE6R3ADA330ME55GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.08778 |
|
EMVE6R3ADA221MF80GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.15246 |
|
EMVE6R3ADA471MHA0GUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.30724 |