| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.3 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.25 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EKMG500ELLR22ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG500ELLR33ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG500ELLR47ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG101ELLR10ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG101ELLR22ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG101ELLR33ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG101ELLR47ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG351ELLR47MF11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ELXZ6R3ELL151MEB5DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.08140 |
|
ELXZ6R3ELL331MFB5DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.08910 |