| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMG |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 290 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 414.7 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ESMG451ELL560MN30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL680MN35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL680MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL820MN40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL820MP35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL101MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMG451ELL121MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG500ELLR10ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG500ELLR22ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EKMG500ELLR33ME11DUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |