| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 49 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 78.4 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UVR0J101MDANichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J102MPANichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J103MHANichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J153MHANichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J220MDANichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J221MDANichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J222MPANichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J223MHANichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J223MRA6Nichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J330MDANichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |