| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UVR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 15000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.85 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.2775 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.398" (35.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UVR0J220MDANichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J221MDANichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J222MPANichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J223MHANichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J223MRA6Nichicon |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J330MDANichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J331MEANichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J332MPANichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J333MRANichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVR0J333MRA6Nichicon |
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |