| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2.2 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 16.5 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 55 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | 3 Ohms |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1H330MEHNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H331MPHNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H331MPH6Nichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H391MHHNichicon |
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H3R3MDHNichicon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H470MEHNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H471MHHNichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H4R7MDHNichicon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H560MEHNichicon |
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H561MHHNichicon |
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |