| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UPW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.832 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 50 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UPW1H681MHHNichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H681MHH6Nichicon |
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H820MPHNichicon |
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H821MHHNichicon |
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1H821MHH6Nichicon |
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1HR47MDHNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J100MDHNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J101MPHNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J101MPH6Nichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UPW1J102MHHNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |