| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.658 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.21 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 43 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE1V122MHTNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V122MHT6Nichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V151MPTNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V152MHTNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V182MHTNichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V182MHT3Nichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V182MHT6Nichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V221MPTNichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V221MPT6Nichicon |
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V222MHTNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |