| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.76 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.45 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 17 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.240" (31.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE1V222MHT6Nichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V271MPTNichicon |
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V272MHTNichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V272MHT6Nichicon |
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V330MDTNichicon |
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V331MPTNichicon |
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V332MHTNichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V332MHT6Nichicon |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V392MHTNichicon |
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE1V471MHT6Nichicon |
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |