| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UWT |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.1 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.118" Dia (3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UWT1H0R1MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR22MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR22MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR33MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR33MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR47MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWT1HR47MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J102MPTNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J103MHTNichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J103MHT6Nichicon |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |