| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UHE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 8000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.512 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.14 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 19 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UHE0J122MPTNichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J122MPT6Nichicon |
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J123MHTNichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J123MHT6Nichicon |
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J151MDTNichicon |
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J152MPTNichicon |
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J153MHTNichicon |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J182MHTNichicon |
CAP ALUM 1800UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J183MHTNichicon |
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UHE0J222MPTNichicon |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |