| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 025 AMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.39Ohm |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 370 mA @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 518 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | 1.65 Ohms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia x 1.575" L (16.00mm x 40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UVZ1H0R1MDDNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR22MDDNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR33MDDNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR47MDDNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ2A0R1MDDNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ2AR33MDDNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ2AR47MDDNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ2A010MDDNichicon |
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX0G220MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX0J220MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |