| Type | Description |
|---|---|
| Series: | UWX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 21 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 31.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.118" Dia (3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.213" (5.40mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
UWX1C100MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1E4R7MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1V2R2MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1H0R1MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1H0R1MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1HR22MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1HR22MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1HR33MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1HR33MCL1GBNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UWX1HR47MCL2GBNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |