| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HD |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 65 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 110.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | 1.5 Ohms |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.402" (10.20mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EEV-HD1J330PPanasonic |
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-HD2A100PPanasonic |
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-HD2A220PPanasonic |
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-HD2A3R3PPanasonic |
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EEV-HD2A4R7PPanasonic |
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
2222 025 17479Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 47UF 20% 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
UVZ1H0R1MDDNichicon |
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR22MDDNichicon |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR33MDDNichicon |
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
UVZ1HR47MDDNichicon |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |