| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TS-UQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 390 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 510mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.982 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.378" (35.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
EET-UQ2G391EAPanasonic |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G471CAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G471DAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G471EAPanasonic |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G561DAPanasonic |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G681DAPanasonic |
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G681EAPanasonic |
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2G821EAPanasonic |
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V102EAPanasonic |
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
EET-UQ2V151BAPanasonic |
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |